Co to jest 301 i 302. Jak ustawić przekierowanie 301 i 302
Przekierowanie 301 jest zmianą na stałe adresu podstrony lub zmianą adresu nawet całej domeny na inną. Przekierowanie 302 działa podobnie jak 301, ale jest zamianą czasową. Zwykle użytkownik nie widzi różnicy, wpisując stary adres podstrony, zostaje automatycznie przeniesiony na nowy.
Przekierowań 301 lub 302 używamy gdy chcemy przekierować użytkowników i wyszukiwarki na nowy adres podstrony lub nawet całej domeny, a poprzedni żeby nie był już nigdzie widoczny. W zależności od potrzeb używamy przekierowania na stałe 301 lub tylko czasowo 302.
Co to jest przekierowanie 301
Przekierowanie 301 jest kodem odpowiedzi serwera informującym przeglądarkę, że zawartość danej podstrony znajduje się teraz już na stałe pod innym adresem. Przekierowanie 301 możemy ustawić dla pojedynczej podstrony, kilku podstron lub nawet całej domeny jeżeli z jakiś względów przenieśliśmy serwis na inną domenę.
Efektem działania przekierowania 301 jest usunięcie z indeksu wyszukiwarek starej podstrony lub domeny i zastąpienie jej nową podstroną lub domeną. Dla użytkownika który nie jest zbyt spostrzegawczy, efekt działania przekierowania 301 jest praktycznie niezauważalny. Użytkownik wpisał adres podstrony lub domeny i otwiera mu się zawartość podstrony. Nie każdy zauważy, że to inny adres od tego który wpisał lub nawet inna domena.
Przekierowanie 301 przenosi praktycznie całą moc SEO, ale uwaga, przenosi również ewentualne kary nałożone na domenę 😉
Można ustawiać łańcuch przekierowań, np. A > B > C > D, ale wyszukiwarki nie lubią zbyt długich łańcuchów przekierowań. Lepiej w tym przypadku zastosować przekierowanie A > D.
Można również ustawić kilka przekierowań na jedną podstronę, np. A > X, B > X, C > X, D > X, itp… Efektem tych przekierowań będzie usunięcie z indeksu wyszukiwarek podstron A, B, C, D i zastąpienie ich jedną podstroną X. Podobnie dla użytkownika który wpisze/kliknie jednen z adresów A, B, C czy D, to zawsze zostanie przekierowany na podstronę X.
Poprawność przekierowań możemy sprawdzić na stronie redirect-checker.org
Co to jest przekierowanie 302
Przekierowanie 302 działa bardzo podobnie do przekierowania 301, różnica jest taka, że informujemy roboty wyszukiwarek o czasowym przeniesieniu zawartości.
Przekierowanie 302 stosujemy gdy chcemy czasowo zmienić adres podstrony czy całej domeny.
Dla ścisłości warto tutaj podkreślić, że przekierowanie 302 działa w zasadzie jak 303 lub 307, ale w praktyce nie ma to znaczenia.
Przekierowanie 301 a 302, różnice w SEO
Dla użytkownika nie ma różnicy w działaniu przekierowań 301 i 302. Są za to znaczne różnice dla robotów wyszukiwarek i SEO. Poprzez przekierowanie 301 informujemy wyszukiwarki, że nasza podstrona lub domena zmieniły adres na stałe, a poprzez przekierowanie 302 informujemy wyszukiwarki o czasowym przekierowaniu.
Przy założeniu, że nie zmieniła się zawartość podstrony, a zmienił się tylko adres, stosując przekierowanie 301 zachowamy praktycznie całą moc SEO. Poprzedni adres zostanie usunięty z wyników wyszukiwania i zastąpiony nowym. To samo dzieje się podczas zmiany domeny i przekierowaniu 301 na nową.
W przypadku zastosowania przekierowania 302, poprzednia podstrona zostaje w indeksie wyszukiwarek, a moc SEO nie jest przekazywana na nową podstronę.
Przykłady stosowania przekierowania 301
Zmiana domeny. Jeżeli z jakiś względów zmieniliśmy domenę bez zmiany struktury serwisu, wtedy jednym wpisem ustawiamy przekierowanie 301. Każdy kto wpisze poprzedni adres domeny czy konkretnej podstrony zostanie automatycznie przeniesiony na nową domenę. Adresacja w tym przypadku nie zmienia się, np.
staradomena.pl/buty-do-biegania
nowadomena.pl/buty-do-biegania
Zmieniła się tylko domena. Praktycznie cała moc SEO zostanie przeniesiona na nową domenę.
Wdrożenie protokołu HTTPS. Mieliśmy serwis pod adresem http://www.naszadomena.pl/. Po zainstalowaniu certyfikatu SSL adres domeny zmienił się na https://www.naszadomena.pl/. Na adresie z protokołem HTTP należy ustawić 301 na adres z protokołem HTTPS, wtedy wszyscy zostaną automatycznie przekierowani na ten adres. W tym przypadku również cała moc SEO zostanie przekazana.
Usunięcie lub dodanie www. Podobnie jak z protokołem HTTP/HTTPS, możemy posiadać adres domeny z www lub bez www. Zawsze jednak z jednego z tych adresów należy ustawić 301 na drugi. Obecnie dąży się do skracania adresów więc preferowanym adresem jest https://naszadomena.pl/
Zmiana adresu podstrony. Jeżeli z jakiś względów chcemy zmienić adres podstrony, być może na krótszy czy bardziej przyjazny dla użytkowników, należy ze starego adresu ustawić przekierowanie 301 na nowy. Moc SEO zostanie zachowana, ale pod warunkiem, że nie zmieniła się zawartość podstrony, a zmianie uległ tylko adres. Jeżeli przy okazji zmieniła się zawartość to podstrona może zyskać w oczach Google albo stracić.
Usunięcie podstrony. Jeżeli usunęliśmy jakąś podstronę, warto ustawić z niej 301 na inną, o zbliżonej zawartości. Być może do starej podstrony kierują mocne linki zewnętrzne i warto zachować ich moc. Również użytkownicy mogą mieć zapisany adres podstrony i niefajnie by było gdyby trafili na pustą podstronę z 404.
Usunięcie produktu ze sklepu. W tym przypadku można stosować przekierowanie 301, ale raczej wtedy gdy przekierowujemy użytkownika na podobny produkt. Przekierowanie z butów do biegania na buty zimowe nie jest raczej dobrym rozwiązaniem. Jeżeli nie mamy podobnych produktów, wtedy stosujemy inne rozwiązania, poszukaj u mnie jak zarządzać produktami wycofanymi.